Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Jalostajas Köttbullar i sås är en gammal favorit i en enkel och behändig förpackning. Denna vardagsdelikatess behöver bara värmas upp för att…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Vete
Ingredienser
Vatten, köttbulle 35 % (bl.a. nötkött (ursprung: flera EU-stater, 4, 6 %), svål, SOJAproteinprodukt, svinkött (ursprung: Finland, 2, 2 %), nöt hjärta, ströbröd (VETE), potatismjöl, kryddor (bl.a. koriander), potatisfiber, stabiliseringsmedel (E451), dextros), rypsolja, modifierad majsstärkelse, VETEmjöl, MJÖLKpulver, kryddor (paprika, lagerblad, svartpeppar, vitlök, lök, vitpeppar, libbsticka), sojasås (bl.a. SOJAböna, konserveringsmedel (E202)), salt, färg (sockerkulör), aromer, socker, jäsningsmedel (E500), förtjockningsmedel (guarkärnmjöl), aromförstärkare (E621), majsmaltodextrin, fettpulver (palm). Kötthalt 11 %.
Kontaktuppgifter
Oy Lunden Ab Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 TURKU
010 320 7878/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras oöppnad i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Värm upp innehållet i burken i en kastrull i 4–5 min eller i mikrovågsugn i ett mikrovågssäkert kärl i 3–4 min, rör om då och då. Tillsätt en skvätt vatten eller grädde om du vill.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 533 kJ / 128 kcal |
| Fett | 7,6 g |
| - varav mättat fett | 1,5 g |
| Kolhydrat | 7,9 g |
| - varav sockerarter | 1,3 g |
| Protein | 6,5 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 0,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0,7 g |


