Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Jalostajas Köttbullar i brunsås innehåller inga tillsatser och är en pålitlig vän till en hemmakock som uppskattar traditionella smaker. Köttbullarna…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Selleri, Vete
Ingredienser
Vatten, nötkött, svål, modifierad majsstärkelse, SOJAPROTEINPRODUKT, svinkött, nöthjärta, rypsolja, skorpmjöl (VETE), MJÖLKPULVER, kryddor (lök, vitpeppar, koriander, kryddpeppar, svartpeppar, paprika, vitlök, muskotblomma, lagerblad, SELLERIFRÖ, tomat), majsmaltodextrin, VETEMJÖL, potatismjöl, salt, aromer (kött, gurkmeja), potatisfiber, stabiliseringsmedel (E451), glukos, aromförstärkare (E621), färg (sockerkulör), socker. Salthalt 1, 2 %, kraftigt saltad.Produktens kötthalt 10 %, kött och andra ingredienser som är jämförbara med kött tillsammans 11 %.Innehåller köttbullar 35 % (140 g).
Kontaktuppgifter
Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 TURKU
010 320 7878/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras oöppnad i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Värm upp innehållet i burken i en kastrull i 4–5 min eller i mikrovågsugn i ett mikrovågssäkert kärl i 3–4 min, rör om då och då. Tillsätt en skvätt vatten eller grädde om du vill.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 430 kJ / 105 kcal |
| Fett | 5,5 g |
| - varav mättat fett | 1 g |
| Kolhydrat | 8,5 g |
| - varav sockerarter | 0,9 g |
| Protein | 6,2 g |
| Salt | 1,20 g |
| Fiber | 0,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0,4 g |


