Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Arriba! Jalostajas Mexikansk gryta är en behändig och läcker rätt som också den mest jäktade kocken hinner tillreda. En oöppnad förpackning håller…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Vete
Ingredienser
Ris (63 %), kryddor (paprika, tomat, lök, chili, oregano, rosmarin, vitlök, spiskummin), majsmaltodekstrin, modifierad majsstärkelse, salt, socker, böna (2, 6 %), arom, jästextrakt, färg (sockerkulör), rapsolja. Grönsaker 11 %. Salthalten i grytan tillagad enligt receptet är ca 1, 0 %. Produkten kan innehålla spår av gluten, mjölk och senap.
Kontaktuppgifter
Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 TURKU
010 320 7878/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Bryn 400 g malet kött i en gryta. Tillsätt 6-7 dl vatten, påsens innehåll och rör om. Låt koka sakta ca 17 min och rör om då och då. Låt gryträtten stå en stund före serveringen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 426 kJ / 336 kcal |
| Fett | 1,2 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 70 g |
| - varav sockerarter | 7,7 g |
| Protein | 9,5 g |
| Salt | 4,90 g |
| Fiber | 4,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


