Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Matlagning blir inte enklare än såhär – hela rätten är färdig i en påse! Jalostajas medvurst-pastarätt är full av smak, som tack vare sin enkelhet…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Senap, Lupin, Vete
Ingredienser
Vatten, pasta 12 % (bl.a. durumVETE, ÄGGalbumin), paprika 11 %, medvurst 8 % (svin- och nötkött (Finland), späck (Finland), joderad salt, köttprotein (svin), kryddor (bl.a. vit- och svartpeppar, paprika, kardemumma, chili, ingefära, koriander), antioxidationsmedel (E300), aromer, konserveringsmedel (E250)), soltorkad tomat 5 % (bl.a tomat, solblommaolja, surhetsreglerande medel (E330, E260)), tomat, färskost (bl.a. GRÄDDE, fettfri MJÖLKkpulver, förtjockningsmedel (pektin, guarkärnmjöl), konserveringsmedel (E202), surdeg), persilja, salt, köttbuljongspulver (bl.a. maltodextrin (majs), aromer, dextros (majs), SOJAsåspulver, växtolja (raps), vitlök), svartpeppar, cayenne, oregano. Produkten kan innehålla spår av senap och lupin.
Kontaktuppgifter
Oy Lunden Ab Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 TURKU
010 320 7878/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur. Öppnad ca 1 dygn i kylskåp.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 440 kJ / 105 kcal |
| Fett | 5 g |
| - varav mättat fett | 1,6 g |
| Kolhydrat | 10 g |
| - varav sockerarter | 2,4 g |
| Protein | 4,1 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 1,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


