Laddar

Jalostaja Nöt- och svinköttsprodukt 400g
Alla Jalostaja produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Jalostajas Nöt- och svinköttsprodukt är en vardagsräddare som också smakar som vägkost. Nöt- och svinköttsprodukten är laktosfri och glutenfri.…
Tillverkningsland
Allergener
Sojabönor
Ingredienser
Nötkött (ursprung: flera EU-länder, 35 %), svinkött och späck (ursprung: Finland, 30 %), vatten, svål, nötsena, modifierad majsstärkelse, SOJAprotein, salt, kryddblandning (salt, stabiliseringsmedel (E450), kryddextrakt (svartpeppar, chili, korianderfrön, muskot, muskotnöt), aromförstärkare (E621), antioxidationsmedel (E315), rapsolja, aromer), antioxidationsmedel (E301), svartpeppar, konserveringsmedel (E250). Kötthalt 70 %.
Kontaktuppgifter
Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 TURKU
010 320 7878/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras oöppnad i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Nöt- och svinköttskonserven är färdiglagat kött, som lämpar sig som sådant t.ex. till smörgåsar, hamburgare, grytor, såser och olika soppor.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 199 kJ / 288 kcal |
| Fett | 21 g |
| - varav mättat fett | 8,5 g |
| Kolhydrat | 7,2 g |
| - varav sockerarter | 0,2 g |
| Protein | 17 g |
| Salt | 2,10 g |
| Fiber | 0,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

