Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Jalostaja Pekinggryta är en fiffig delikatessmåltid som även den mer jäktade kocken lyckas med. En oöppnad förpackning håller länge om den förvaras…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Vete
Ingredienser
Jasminris 82 %, socker, salt, torkade grönsaker (paprika 2, 3%, vitlök 0, 6%), modifierad majsstärkelse, ryps/rapsolja, aromer, majsproteinhydrolysat, kryddextrakter (lök, ingefära, chili, nejlika, fänkål, kanel), kryddor (paprika), helt härdat vegetabiliskt fett (ryps/raps). Salthalten i produkten tillagad enligt receptet är ca 0, 9 %. Produkten kan innehålla spår av GLUTEN, MJÖLK och SENAP.
Kontaktuppgifter
Oy Lunden Ab Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 Turku
puh/tfn 010 320 7878/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Bryn 400 g malet kött i en gryta. Tillsätt 5-6 dl vatten, påsens innehåll och rör om. Låt koka sakta ca 12 min och rör om då och då. Låt gryträtten stå en stund före serveringen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 443 kJ / 340 kcal |
| Fett | 1,8 g |
| - varav mättat fett | 0,4 g |
| Kolhydrat | 73 g |
| - varav sockerarter | 8 g |
| Protein | 7,9 g |
| Salt | 4,10 g |
| Fiber | 1,2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


