Laddar

Jalostaja Svin- och nötköttsprodukt 400g
Alla Jalostaja produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Jalostajas Svin- och nötköttsprodukt är en vardagsräddare som också smakar som vägkost. Svin- och nötköttsprodukten är laktosfri och…
Tillverkningsland
Allergener
Sojabönor
Ingredienser
Vatten, svinkött (ursprung: Finland), svål, nötkött (ursprung: flera EU-stater), späck, modifierad majsstärkelse, nöthjärta, SOJAPROTEIN, salt, stabiliseringsmedel (E450), kryddextrakter, aromförstärkare (E621), antioxidationsmedel (E315), rapsolja, aromer, konserveringsmedel (natriumnitrit). Kötthalt 50 %, kött och andra ingredienser som är jämförbara med kött tillsammans 60 %. Svinkött 70 %, nötkött 30 %.
Kontaktuppgifter
Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 TURKU
010 320 7878/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras oöppnad i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Svin- och nötköttskonserven är färdiglagat kött, som lämpar sig som sådant t.ex. till smörgåsar, hamburgare, grytor, såser och olika soppor,
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 090 kJ / 260 kcal |
| Fett | 18 g |
| - varav mättat fett | 5,5 g |
| Kolhydrat | 5,5 g |
| - varav sockerarter | 0,2 g |
| Protein | 20 g |
| Salt | 1,90 g |
| Fiber | 0 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

