Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Jalostajas Thaigryta är en lätt eldig vardagsrätt som får munnen att vattnas på varje gourmand. Den praktiska förpackningen håller länge oöppnad om…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Vete
Ingredienser
Jasminris 82 %, torkade grönsaker (paprika 4, 6%, vitlök 1, 1%), salt, socker, kryddor (paprika, ingefära, gurkmeja, koriander), modifierad majsstärkelse, ryps/rapsolja, jästextrakt, majsproteinhydrolysat, surhetsreglerande medel (citronsyra), aromer, helt härdat vegetabiliskt fett (ryps/raps), chiliextrakt. Salthalten i produkten tillagad enligt receptet är ca 0, 7 %. Produkten kan innehålla spår av GLUTEN, MJÖLK och SENAP.
Kontaktuppgifter
Oy Lunden Ab Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 Turku
puh/tfn 010 320 7887/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Bryn 300 g kycklingfiléstrimlor i en gryta. Tillsätt 5-6 dl vatten, påsens innehåll och rör om. Låt koka sakta ca 12 min och rör om då och då. Låt gryträtten stå en stund före serveringen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 453 kJ / 343 kcal |
| Fett | 2,1 g |
| - varav mättat fett | 0,5 g |
| Kolhydrat | 71 g |
| - varav sockerarter | 4,5 g |
| Protein | 8,8 g |
| Salt | 4,10 g |
| Fiber | 2,2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


