Laddar

Jalostaja Brinnande Italiensk gryta 165g
Alla Jalostaja produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Jalostajas Kryddig italiensk gryta är en lätt eldig vardagsrätt som får munnen att vattnas på varje gourmand. Den praktiska förpackningen håller…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
Pasta (64 %, VETEmjöl, DURUMVETEmjöl, vatten), kryddor (tomat, lök, paprika, chili, vitlök, svartpeppar, oregano, basilika), salt, ärt, socker, rypsolja. Salthalten i produkten tillagad enligt receptet är ca 0, 8 %. Produkten kan innehålla spår av mjölk och senap.
Kontaktuppgifter
Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 TURKU
puh./tfn 010 320 7878/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Bryn 400 g malet kött i en gryta. Tillsätt 5-6 dl vatten och påsens innehåll och rör om. Låt koka sakta ca 9 min och rör om då och då. Låt gryträtten stå en stund före serveringen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 387 kJ / 328 kcal |
| Fett | 2,1 g |
| - varav mättat fett | 0,4 g |
| Kolhydrat | 61 g |
| - varav sockerarter | 13 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 4,10 g |
| Fiber | 7,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


