Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Jalostaja Mörk Italiensk gryta är en välsmakande och praktisk vardagsfavorit som du snabbt äter dig mätt på. En oöppnad förpackning håller länge om…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
Pasta 60 % (mörkt VETEmjöl, mörkt DURUMVETEmjöl, vatten), torkade grönsaker och kryddor 19 % (tomat, lök, morot, ärter, vitlök, paprika, oregano, basilika), modifierad majsstärkelse, fettpulver (solrosolja, glukossirap (VETE), modifierad majsstärkelse ), socker, salt, jästextraktprodukt (jästextrakt, salt, arom, ammoniumklorid), rapsolja, aromer. Kan innehålla små mängder andra spannmål, mjölk och senap. Salthalten i grytan som tillagas enligt instruktionerna är ca 0, 7 %.
Kontaktuppgifter
Jalostaja Oy
Pansiontie 45, 20210 Turku
puh/tfn 010 320 7887/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
Tillverkare
Oy Lunden Ab Jalostaja
Pansiontie 45
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Bryn 400 g malet kött i en gryta. Tillsätt 6 - 7 dl vatten och påsens innehåll och rör om. Låt koka sakta ca 9 min och rör om då och då. Låt gryträtten stå ca 5 min före serveringen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 479 kJ / 350 kcal |
| Fett | 5,1 g |
| - varav mättat fett | 0,7 g |
| Kolhydrat | 59 g |
| - varav sockerarter | 12 g |
| Protein | 13 g |
| Salt | 3,80 g |
| Fiber | 8,3 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


