Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Kaffitellen Mild Citron är ett tunt och krispigt kex som förför med sin mjukt citrondoftande smak. Den ugnskaramelliserade strukturen gör kexet…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, socker, sirap, vegetabiliskt fettprodukt [shea- och palmolja, emulgeringsmedel (E471), arom, färg (E160a)], vatten, ÄGG, SMÖR, naturlig citronsmak 1, 3% [vatten, glukossirap, aromämne (naturlig citronolja), glycerol, stabiliseringsmedel (E415), konserveringsmedel (E202), citronsyra (E330)], jäsningsmedel (E500ii), vaniljsocker (socker, vanilja, arom) och salt.
Kontaktuppgifter
Elonen Oy Leipomo
Patalahdenkatu 1 42100 Jämsä
https://www.elonen.fi
Marknadsförare
Elonen Oy Leipomo
Patalahdenkatu 1 42100 Jämsä
https://www.elonen.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras: En torr plats skyddad från ljus. Öppnad förpackning skall förvaras förseglad.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 683 kJ / 400 kcal |
| Fett | 12 g |
| - varav mättat fett | 5,1 g |
| Kolhydrat | 67 g |
| - varav sockerarter | 38 g |
| Protein | 5 g |
| Salt | 0,70 g |
| Fiber | 1,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


