Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Inget slår den ikoniska Kantola Kulta Marie, vetekex med delikat vaniljsmak, en riktig finsk favorit. Från barndomsminnen av att avnjuta den med…
Tillverkningsland
Lettland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, socker, solrosolja, VETESTÄRKELSE, inverterad sockersirap, bakpulver (E500, E503), salt, arom.
Kontaktuppgifter
Orkla Suomi Finland Oy Ab
PL 62, 20101 Turku
https://www.orkla.fi/kuluttajapalvelu/
EAN
7310521050303
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt, ej över normal rumstemperatur.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 868 kJ / 444 kcal |
| Fett | 13 g |
| - varav mättat fett | 1,2 g |
| Kolhydrat | 73 g |
| - varav sockerarter | 17 g |
| Protein | 7,5 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 2,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


