Laddar

Kariniemen Kyckling filébiff honung 1 kg
Alla Kariniemen produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Kariniemen kycklingfilébiff med honung är en populär smak för hela familjen. Filébiffen tillagas snabbt i stekpanna och ugn och är perfekt för…
Tillverkningsland
Ingredienser
finsk kycklingfilé (73 %), vatten, rybsolja, honung-spritättika (honung 0, 7 %), socker, majsmaltodextrin, joderat salt, kryddor (bl.a. svartpeppar, paprika, gurkmeja, vitlök), mineralsalt (kaliumklorid, aromer), aromer, växtfiber (psyllium, ärt), förtjockningsmedel (guarkärnmjöl).
Kontaktuppgifter
HKFoods Finland Oy
PL 49, 01511 Vantaa
0800 05450, https://www.hk.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
+ 4 °C (max + 6 °C)
Bruksanvisning
Låt paketet stå i rumstemperatur ca 30 min före tillredning. Häll en skvätt olja i en stekpanna och stek biffarna i ca 10 minuter på bägge sidor eller stek dem i ugn i 175-200°C ca 15 minuter tills de är helt genomstekta.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 450 kJ / 107 kcal |
| Fett | 3,7 g |
| - varav mättat fett | 0,5 g |
| Kolhydrat | 2,3 g |
| - varav sockerarter | 1,4 g |
| Protein | 16 g |
| Salt | 0,75 g |
| Fiber | 0,2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


