Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Kariniemen Strimlad kycklingfilé tre peppar 450 g
Alla Kariniemen produkterUngefär4,55 €
Vertailuhinta 10,11 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Kariniemen Kyckling filéstrimla med med krämig trepepparmarinad. Filéstrimlor är ett snabbt sätt att laga många smakliga kycklingrätter som till…
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
finsk kycklingfilé (73 %), vatten, rybsolja, kryddor (bl.a. vitlök, svartpeppar, grönpeppar, rosépeppar), joderat salt, socker, ättika, mineralsalt (kaliumklorid, aromer), växtfiber (psyllium, ärt), förtjockningsmedel (guarkärnmjöl, xantangummi), aromer, konserveringsmedel (kaliumsorbat, E211).
Kontaktuppgifter
HKFoods Finland Oy
PL49, 01511 Vantaa
EAN
6409100020163
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
+ 4 °C (max + 6 °C)
Bruksanvisning
Ta ut förpackningen i rumstemperatur ca 30 min innan tillagning. Stek strimlorna i olja i en stekpanna för ca 10 min, vänd strimlorna med jämna mellanrum tills genomstekt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 397 kJ / 95 kcal |
| Fett | 2,8 g |
| - varav mättat fett | 0,5 g |
| Kolhydrat | 1,1 g |
| - varav sockerarter | 0,8 g |
| Protein | 16 g |
| Salt | 0,79 g |
| Fiber | 0,3 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

