Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Kariniemen Kycklingvingar kryddad 700 g
Alla Kariniemen produkterUngefär2,98 €
Vertailuhinta 4,26 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Kariniemen eldiga kycklingvingar för den som vill ha snäppet hetare snacks. Läckra snacksvingar tillagas lätt i ugnen, grillen eller i en airfryer.…
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
finsk kycklingvingbit (90 %), vatten, dextros, joderat salt, kryddor (mm. cayenne, svartpeppar), konserveringsmedel (E262, mjölksyra, kalciumlaktat), mineralsalt(kaliumklorid, aromer), aromer, växtber (psyllium, ärt), förtjockningsmedel (xantangummi).
Kontaktuppgifter
HKFoods Finland Oy
PL 49, 01511 Vantaa
0800 05450, https://www.hk.fi
EAN
6409100029005
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
+ 4 °C (max + 6 °C)
Bruksanvisning
Låt paketet stå i rumstemperatur ca 30 min före tillredning. Stek bitar i ugn i 225-250 °C ca 30 min, i grill på svag värme 20-30 min eller i airfryer i 180 °C ca 20 min tills de är helt genomstekta.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 697 kJ / 167 kcal |
| Fett | 11 g |
| - varav mättat fett | 3,5 g |
| Kolhydrat | 1,6 g |
| - varav sockerarter | 1,1 g |
| Protein | 16 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 0,2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


