Laddar

Kariniemen Minutbiff av kyckling honung-curry
Alla Kariniemen produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Kariniemen kyckling är alltid finsk. Kariniemenminutbiff av kyckling honung och curry är en tunn filébiff. Hela familjens favorit får sin fylliga…
Tillverkningsland
Ingredienser
finsk kycklingfilé (72%), vatten, rybsolja, socker, honung-spritättika, kryddor (curry, lök, chili, gurkmeja, koriander, svartpeppar), joderat salt, mineralsalt (kaliumklorid, aromer), aromer, växtfiber (psyllium, ärt), förtjockningsmedel (xantangummi, guarkärnmjöl), citronsaftpulver (citronsaftkoncentrat, maltodextrin, arom), konserveringsmedel (kaliumsorbat, E211), surhetsreglerande medel (citronsyra).
Kontaktuppgifter
HKFoods Finland Oy
PL 49, 01511 Vantaa
0800 05450, https://www.hk.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
+ 4 °C (max + 6 °C)
Bruksanvisning
Öppna förpackningen och vänd biffarna i marinaden. Marinera biffarna i rumstemperatur ca 30 min före stekning. Stek biffar i het stekpanna med en skvätt olja eller i grill 5-10 min på bägge sidor tills de är helt genomstekta.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 456 kJ / 109 kcal |
| Fett | 3,5 g |
| - varav mättat fett | 0,5 g |
| Kolhydrat | 3,1 g |
| - varav sockerarter | 2,6 g |
| Protein | 16 g |
| Salt | 0,88 g |
| Fiber | 0,3 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


