Laddar

Information
Information
Starta din dag med energi och njut av de oemotståndliga Kellogg's Tresor Milk Choco-flingorna! I förpackningen hittar du perfekt krispiga vetemjöl-,…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Havre, Laktos, Vete
Ingredienser
Spannmålsmjöl (55%) (VETE, HAVRE, ris), fyllning med MJÖLKCHOKLAD (socker, vegetabiliska oljor {solros, raps, palm}, MJÖLKCHOKLAD (9%) {socker, kakaomassa, MJÖLKVASSLEPULVER, MJÖLKFETT, HELMJÖLKSPULVER, kakaosmör}, glukossirap, fettreducerat kakaopulver, HELMJÖLKSPULVER, SKUMMJÖLKSPULVER, emulgeringsmedel{SOJALECITIN}, citronsyra), socker, salt, färgämnen (annattoextrakt norbixin, karotener), antioxidanter (askorbylpalmitat, alfatokoferol). Vitaminer: Riboflavin, tiamin, vitamin B6, vitamin B12. KAN INNEHÅLLA GLUTEN FRÅN ANDRA SPANNMÅL, NÖTTER.
Kontaktuppgifter
Nordisk Kellogg Finland
Lars Sonckin kaari 16, Espoo
Nordiccustomerservice@kellanova.com
EAN
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 915 kJ / 455 kcal |
| Fett | 15 g |
| - varav mättat fett | 4,1 g |
| Kolhydrat | 71 g |
| - varav sockerarter | 25 g |
| Protein | 7,2 g |
| Salt | 0,95 g |
| Fiber | 3,8 g |
| Riboflavin | 1,2 mg |
| Tiamin | 0,9 mg |
| Vitamin B12 | 2,1 µg |
| Vitamin B6 | 0,8 mg |

