Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Lättä Linjen medvurst är en populär lätt medvurst som tillverkas av finskt nöt- och griskött. Det är en medvurst som passar hela familjen och som är…
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
gris- och nötkött, späck, salt, antioxidationsmedel (E300), kryddor (bl.a. vit- och svartpeppar), aromer (bl.a. vitlök), konserveringsmedel (E250). Till 100 g produkt har använts 144 g kött.
Kontaktuppgifter
HKFoods Finland Oy
PL 49, 01511 Vantaa
0800 05450, https://www.hk.fi
EAN
6409100054243
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 250 kJ / 300 kcal |
| Fett | 22 g |
| - varav mättat fett | 9 g |
| Kolhydrat | 0 g |
| - varav sockerarter | 0 g |
| Protein | 26 g |
| Salt | 4,10 g |
| Fiber | 0 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


