Laddar

Kinnarin Tila 280g Fullkornhavrerätt med kallrökt regnbåge och svartstämpel smältost
Alla Kinnarin Tila produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Inhemsk regnbågslax, havre från vår egen gård, smakrika ärter och utsökt ost kryddad med dill. Enkel, läcker och hälsosam finsk mat när den är som…
Tillverkningsland
Allergener
Fiskar, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre
Ingredienser
Vatten, HAVRE (12 %) (Finland), kallrökt regnbåge (9, 0%) (Finland) (REGNBÅGE, salt), laktosfri matlagningsgrädde (GRÄDDE, vatten, modifierad stärkelse), krossade ärtor, tomatkross, tomapyré, smältost (5, 4 %) (emmentalerOST, ost (MJÖLK, syrningskultur, salt, mikrobiologisk ystenzym), vatten, SMÖRolja, smältsalter (E331, E340, E452)), lök, rybs-rapsolja, citronjuice av koncentrat, vitlök, socker, salt (salt, jod), kryddor.
Kontaktuppgifter
Kinnarin Tilatoimi Oy
Soramäentie 1, 15880 Hollola
https://www.kinnarintila.fi, info@kinnarintila.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring: högst vid +6°C.
Bruksanvisning
Mikro: Avlägsna påsen och värm under lock. Ugn: avlägsna påsen och värm.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 583 kJ / 139 kcal |
| Fett | 7,9 g |
| - varav mättat fett | 2,2 g |
| Kolhydrat | 10 g |
| - varav sockerarter | 2,9 g |
| Protein | 5,7 g |
| Salt | 0,75 g |
| Fiber | 1,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


