Laddar

Kinnarin Tila 300g Kryddig kyckling och grönsaker med finsk fullkornhavre
Alla Kinnarin Tila produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Inte österländsk utan inhemsk kyckling med lagom kraftiga kryddor, havre från den egna gården och rikligt med inhemska grönsaker. Bekanta smaker av…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre
Ingredienser
Vatten, HAVRE (11 %) (Finland), kokt och kryddad tärnad kyckling (kycklinglår (10 %) (Finland), vatten, salt (salt, jod), stabiliseringsmedel (E450, E451), dextros, maltodextrin, kycklingarom), laktosfri matlagningsgrädde(GRÄDDE, vatten, modifierad stärkelse), morot (9, 6%), vitkål( 5, 5%), lök, paprika (4, 1 %), paprikapyré, rybs-rapsolja, vitlök, kryddor (bl.a. citrongräs, galangal, ingefära, koriander), socker, citronjuice, chili, salt (salt, jod), risvinäger, vinäger, surhetsreglerande medel (E330, E300).
Kontaktuppgifter
Kinnarin Tilatoimi Oy
Soramäentie 1, 15880 Hollola
https://www.kinnarintila.fi, info@kinnarintila.fi
Tillverkare
Kinnarin tilatoimi OY
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring: högst vid +6°C.
Bruksanvisning
Mikro: Avlägsna påsen och värm under lock 800W 2-3min. Ugn: avlägsna påsen och värm 150°C 15min.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 587 kJ / 140 kcal |
| Fett | 7,1 g |
| - varav mättat fett | 1,6 g |
| Kolhydrat | 12 g |
| - varav sockerarter | 4 g |
| Protein | 5,1 g |
| Salt | 0,75 g |
| Fiber | 2,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


