Laddar

Kitchen Joy Thai-Cube Red Curry kyckling med jasminris, djupfryst 350g
Alla Kitchen Joy produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Passligt kryddig röd currysås med höna och jasminris. Autenttiska Thailändska smaker efter bara fem minuter i mikron! Den här klassiska rättens…
Tillverkningsland
Ingredienser
Kokt jasminris 50% (vatten, jasminris 46%, solrosolja), kokt kyckling 18%, kokosmextrakt 13%, vatten, socker, bambuskott, minimajs 2%, ananas, röd chili, salt, söt basilika, vitlök, majsstärkelse, citrongräs, schalottenlök, galangarot, dextros, kaffirlimblad, kaffirlimeskal, korianderfrö, korianderrot.
Kontaktuppgifter
Lejos Oy
Keilaranta 10 E, 02150 ESPOO
0207413800, https://www.lejos.fi, asiakaspalaute@lejos.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras vid -18°C eller kallare högst fram till bäst före datum (se datum i det vita fältet). I kylskåp 2 dagar. Bör inte frysas efter upptining.
Bruksanvisning
1. Ta bort den yttre plastfilmen. 2. Lägg den frysta Kitchen Joy produkten i mikrovågsugnen och värm på hög effekt (900-1000 watt) i 5-6 minuter eller tills produkten har blivit helt uppvärmd. 3. Ta produkten försiktigt ut ur mikrovågsugnen, innehållet är hett. Rör om och servera.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 580 kJ / 137 kcal |
| Fett | 3,2 g |
| - varav mättat fett | 2,3 g |
| Kolhydrat | 21 g |
| - varav sockerarter | 2,9 g |
| Protein | 5,7 g |
| Salt | 0,80 g |
| Fiber | 0,9 g |
| Natrium | 0,3 g |

