Laddar

Kokkikartano Broilersås och fullkornsris 500g
Alla Kokkikartano produkterInformation
Information
Vi satt ner i Kervo och funderade lite på portionsstorlekar – vad som är lite och vad som är mycket för olika personer. Till slut bestämde vi att ett…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Broilersås 250 g: Broiler 44 % (Finland), kycklingbuljong (vatten, kycklingkött med ben, palsternacka, lök, kryddor (svartpeppar, kryddpeppar, lagerblad), salt), finsk GRÄDDE, finsk yoghurt (MJÖLK, syrningskultur, GRÄDDE, MJÖLKPULVER), stärkelse (potatis, majs), rapsolja, socker, citronpuré, joderat salt, vitlök, chili, ingefära, spiskummin, svartpeppar, paprika, kanel, kardemumma, koriander, stjärnanis, gurkmeja, bockhornsklöver, kryddnejlika, lagerblad. Ris 250 g: Vatten, fullkornsris, rapsolja, joderat salt.
Kontaktuppgifter
Snellmanin Kokkikartano Oy
Jäspilänkatu 27, 04250 Kerava
02 900 67800, https://www.kokkikartano.fi, etunimi.sukunimi@kokkikartano.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
+2 - +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 499 kJ / 118 kcal |
| Fett | 3,7 g |
| - varav mättat fett | 1,3 g |
| Kolhydrat | 15,2 g |
| - varav sockerarter | 0,9 g |
| Protein | 6,3 g |
| Salt | 0,93 g |
| Fiber | 0,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


