Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
I dessa stora köttbullar finns det ordentligt med inhemskt nöt- och griskött från Snellmans, samt färsk lök. Såsen är gjord på vår egen köttbuljong,…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Gräddsås 1720 g: Vatten, köttbuljong (vatten, ben av nöt, nötkött, lök, kryddor (svartpeppar, kryddpeppar, lagerblad) salt), finsk GRÄDDE, färsk lök, VETEMJÖL, finskt SMÖR, tomatpuré, rapsolja, joderat salt, karamelliserad sockersirap, krydd-, svart- och vitpeppar, lagerblad. Köttbullar 1480 g: Snellmans nöt- och griskött 87 % (Finland), lök, skorpsmulor (VETEMJÖL), ÄGG, finsk GRÄDDE, finskt SMÖR, salt, kryddor (svart-, krydd- och vitpeppar).
Kontaktuppgifter
Tillverkare
Snellmanin Kokkikartano Oy
Jäspilänkatu 27, 04250 Kerava
kuluttajapalvelu@kokkikartano.fi
EAN
2005623500003
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 786 kJ / 189 kcal |
| Fett | 14 g |
| - varav mättat fett | 6,7 g |
| Kolhydrat | 6,1 g |
| - varav sockerarter | 1 g |
| Protein | 9,4 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 0,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |
Plats i butiken
Plats i butiken
Butik: Prisma Kaari KannelmäkiHylla: Palvelutiski Prisma Kaari Kannelmäki butikens adress och öppettider

