Laddar

Information
Information
Kokkikartano har tänkt till igen. Vi gjorde en ny kycklinghamburgare – för finländarna älskar ju kyckling. Därför satte en krispig panering på…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Sesamfrön, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Panerad kycklingfärsbiff 90 g: Kycklingkött 64 % (Finland), ströbröd (VETEMJÖL, jäst), ägg, majspanering (majs), vatten, rapsolja, finskt SMÖR (GRÄDDE, salt), salt, svart- och cayennepeppar, paprika. Semla 80 g: VETEMJÖL, vatten, vegetabilisk olja (raps, ryps), potatismjöl, jäst, socker, VETEGLUTEN, salt, vegetabiliskt protein (ärtor), maltodextrin, arom, emulgeringsmedel (E472e), gurkmeja, majsstärkelse, mjölbehandlingsmedel (E300), dextros, triglycerider. Citronaioli 30 g: Rapsolja, ÄGGULA, vitlök, vatten, citronpuré, socker, spritättika, citronskal, joderat salt, konserveringsmedel (E202, E211), solrosolja. Cheddar smältostskiva 20 g: OST (minst 50 % cheddar), vatten, smältsalter (E331, E339, E452), salt, färgämne (E160c).
Kontaktuppgifter
Snellmanin Kokkikartano Oy
Konepajanranta 4 Pori
(09) 7749 5730, asiakaspalvelu@panini.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
+2 - +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 109 kJ / 266 kcal |
| Fett | 17,3 g |
| - varav mättat fett | 2,6 g |
| Kolhydrat | 21,6 g |
| - varav sockerarter | 3,8 g |
| Protein | 5,6 g |
| Salt | 1,30 g |
| Fiber | 1,3 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

