Laddar

Information
Information
Hälsingar från Kokkikartano. Kebab med ris. Denna inofficiella finska nationella maträtt finns nu att fås från Kokkikartano. En generös portion av…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Svaveldioxid och sulfiter, Senap
Ingredienser
Kebabkött med sås 150 g: Kebabkött 86 g: Snellmans nötkött (Finland), vatten, salt, kryddor (vit- och svartpeppar, paprika, chili, lök, vitlök), aromer (peppar, chili, libsticka, paprika, kött), glukos (majs), socker, rapsolja, stabiliseringsmedel (E450). Kebabsås 64 g: Tomatpuré, rapsolja, vatten, socker, ättika, ÄGGULA, salt, vitlök, paprika, chilikross, modifierad majsstärkelse, SENAPSPULVER, svartpeppar, chili, spiskummin, konserveringsmedel (E202). Ris med vitlök 180 g: Vatten, basmatiris, olivolja, joderat salt, vitlök. Gröna pepperoner 20g: Pepperoni, vatten, salt, vinäger, surhetsreglerande medel (E330), konserveringsmedel (E211, KALIUMDISULFIT (E224)).
Kontaktuppgifter
Snellmanin Kokkikartano Oy
Jäspilänkatu 27, 04250 Kerava
02 900 67800, https://www.kokkikartano.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
+2-+6°C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 842 kJ / 202 kcal |
| Fett | 11,7 g |
| - varav mättat fett | 2,9 g |
| Kolhydrat | 17,6 g |
| - varav sockerarter | 2,7 g |
| Protein | 6,5 g |
| Salt | 1,50 g |
| Fiber | 0,2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


