Laddar

Information
Information
Kokkikartanos populära kebabburgare har nu ett nytt utseende! Den läckra kebabburgaren har gott om Snellman kebabkött och en välsmakande kebabsås.…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Sesamfrön, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Vete
Ingredienser
Semla 85 g: VETEMJÖL, vatten, socker, jäst, rypsolja, joderat salt, emulgeringsmedel (E472e), konserveringsmedel (E282), mjölbehandlingsmedel (E300). Kebabkött 65 g: Snellmans nötkött 90 % (Finland), vatten, salt, kryddor (vit- och svartpeppar, paprika, chili, lök, vitlök), aromer (peppar, chili, libsticka, paprika, kött), glukos (majs), socker, salt, stabiliseringsmedel (E450). Kebabsås 25 g: Tomatpuré, rypsolja, vatten, socker, ättika, ÄGGULA, salt, vitlök, paprika, chilikross, modifierad majsstärkelse, SENAPSPULVER, svartpeppar, chili, spiskummin, konserveringsmedel (E202).
Kontaktuppgifter
Snellmanin Kokkikartano Oy
Jäspilänkatu 27, 04250 Kerava
02 900 67800, https://www.kokkikartano.fi
EAN
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 123 kJ / 268 kcal |
| Fett | 13,2 g |
| - varav mättat fett | 3,7 g |
| Kolhydrat | 26,3 g |
| - varav sockerarter | 4,7 g |
| Protein | 10,9 g |
| Salt | 1,30 g |
| Fiber | 1,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

