Laddar

Kokkikartano Köttbullar och mos 350g
Alla Kokkikartano produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Hälsingar från Kokkikartano. Utsökta köttbullar gjorda på Snellmans nöt- och griskött från Finland. Tillsammans med köttbullarna, potatismos gjord på…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Potatismos 170 g: Potatis 68 % (Finland), finsk GRÄDDE, vatten, joderat salt. Köttbullar 100 g: Snellmans nöt- och griskött 87 % (Finland), lök, skorpsmulor (VETEMJÖL, salt, jäst), vatten, ÄGG, GRÄDDE (Finland), salt, kryddor (svart-, krydd- och vitpeppar), rypsolja. Gräddsås 50 g: Köttbuljong (vatten, ben av nöt, nötkött, lök, kryddor (svartpeppar, kryddpeppar, lagerblad), salt), finsk GRÄDDE, VETEMJÖL, finskt SMÖR, tomatpuré, socker, sirap, joderat salt, karamelliserad sockersirap, kryddpeppar, svartpeppar. Lingonröra 30 g: Lingon, socker.
Kontaktuppgifter
Snellmanin Kokkikartano Oy
Jäspilänkatu 27, 04250 Kerava
02 900 67800, https://www.kokkikartano.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
+2-+6°C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 679 kJ / 163 kcal |
| Fett | 10,2 g |
| - varav mättat fett | 5,2 g |
| Kolhydrat | 10,5 g |
| - varav sockerarter | 3,7 g |
| Protein | 6,7 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


