Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Den traditionella krämiga laxsoppan är gjord på finsk grädde och läckra norska laxbitar. Det är ingen tillfällighet att det i soppan finns stora…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Fiskar, Mjölk
Ingredienser
Potatis, LAX 20 % (Norge), finsk GRÄDDE, vatten, fiskbuljong (vatten, REGNBÅGSLAX MED BEN, lök, morot, fänkål, lagerblad, salt), lök, finskt SMÖR, joderat salt, dill. Produkten kan innehålla ben från fisk.
Kontaktuppgifter
Snellmanin Kokkikartano Oy
Jäspilänkatu 27, 04250 Kerava
02 900 67800, https://www.kokkikartano.fi, etunimi.sukunimi@kokkikartano.fi
EAN
6405304003711
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
+2 - +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 490 kJ / 118 kcal |
| Fett | 7,7 g |
| - varav mättat fett | 4,1 g |
| Kolhydrat | 6,5 g |
| - varav sockerarter | 1,2 g |
| Protein | 5,1 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


