Laddar

Kokkikartano Mango-chilikyckling med ris 300g
Alla Kokkikartano produkterInformation
Information
En ny smak i grytan. Stuvad kyckling i gräddig mangosås får en ordentlig kick av chili. Rejält med kycklingfilé (34%) i en sås kryddad med mangopuré…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Mango-Chilikycklingsås 160 g: Kycklingkött 35 % (Finland), kycklingbuljong (vatten, kycklingkött med ben, palsternacka, lök, kryddor (svartpeppar, kryddpeppar, lagerblad), salt), finsk GRÄDDE, mangopuré 6 % (mango 82 % (annat än EU), vatten), lök, finskt SMÖR, majsstärkelse, citronpuré, chili, jodiserat salt, ingefära, paprika, socker, madras curry (koriander, gurkmeja, bockhornsklöver, cayennepeppar, spiskummin, fänkål, svartpeppar), vitlök, gurkmeja, svartpeppar. Ris 140g: Vatten, ris, joderat salt. Produkten kan innehålla ben.
Kontaktuppgifter
Snellmanin Kokkikartano Oy
Jäspilänkatu 27, 04250 Kerava
02 900 67800, https://www.kokkikartano.fi, etunimi.sukunimi@kokkikartano.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvara i kylskåp mellan +2 - +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 584 kJ / 139 kcal |
| Fett | 4,4 g |
| - varav mättat fett | 2,5 g |
| Kolhydrat | 17,4 g |
| - varav sockerarter | 1,4 g |
| Protein | 7,4 g |
| Salt | 0,84 g |
| Fiber | 0,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


