Laddar

Kokkikartano Nötkött kalops och potatismos 350g
Alla Kokkikartano produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Hälsningar från Kervo! När vi håller oss till traditioner, så gör vi det ordentligt. En långkokt köttgryta, på finskt nötkött träffar fortfarande…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Potatismos 170 g: Potatis 68 % (Finland), finsk GRÄDDE, vatten, joderat salt. Klops sås 150 g: Snellmans nötkött 70 % (Finland), Köttbuljong (vatten, ben av nöt, nötkött, lök, kryddor (svartpeppar, kryddpeppar, lagerblad), salt), finsk GRÄDDE, färsk lök, VETEMJÖL, finskt SMÖR, tomatpuré, rapsolja, joderat salt, karamelliserad sockersirap, krydd-, svart- och vitpeppar. Lingonröra 30 g: Lingon, socker.
Kontaktuppgifter
Snellmanin Kokkikartano Oy
Jäspilänkatu 27, 04250 Kerava
02 900 67800, https://www.kokkikartano.fi, etunimi.sukunimi@kokkikartano.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
+2 - +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 566 kJ / 135 kcal |
| Fett | 7,4 g |
| - varav mättat fett | 3,8 g |
| Kolhydrat | 8,9 g |
| - varav sockerarter | 3,3 g |
| Protein | 7,9 g |
| Salt | 0,85 g |
| Fiber | 0,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


