Laddar

Kokkikartano Kryddig chorizopasta 300g
Alla Kokkikartano produkterInformation
Information
I Kervo tycker vi mycket om Snellmans chorizokorv, så vi gjorde en tomatsås till den och blandade med pastan. Den är kryddig och den är god. Pastan…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Senap, Lupin, Vete
Ingredienser
Vatten, köttbuljong (vatten, grisben (Finland), griskött (Finland), lök, salt, kryddor (svartpeppar, kryddpeppar, lagerblad)), vatten, pasta* (EU) (DURUMVETEMJÖL), Snellmans chorizokorv 15 % (griskött med späck (Finland), vatten, nötkött (Finland), lammtarm, kryddblandning (vitlök, koriander, kummin, paprika, chili, svartpeppar), havssalt, lök, rapsolja), tomat, tomatpuré, finsk GRÄDDE, socker, joderat salt, vitlök, chili, basilika, majsstärkelse, potatisstärkelse, svartpeppar, solrosolja.
Kontaktuppgifter
Snellmanin Kokkikartano Oy
Jäspilänkatu 27, 04250 Kerava
02 900 67800, https://www.kokkikartano.fi, etunimi.sukunimi@kokkikartano.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
+2 - +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 663 kJ / 158 kcal |
| Fett | 7,7 g |
| - varav mättat fett | 3 g |
| Kolhydrat | 15 g |
| - varav sockerarter | 3 g |
| Protein | 6,8 g |
| Salt | 1,20 g |
| Fiber | 0,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


