Laddar

Kotimaista snabbgröt i portionspåsar havre-vit choklad-blåbär 210 g (6 x 35 g)
Alla Kotimaista produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Kotimaista-snabbgröt med havreflingor, vit choklad och blåbär. Portionspåsarna ger en läcker och fiberrik grötmåltid på en minut. Förpackningen…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Korn, Havre, Laktos, Råg, Vete
Ingredienser
FULLKORNSHAVREFLINGOR, vit choklad 10 % (socker, kakaosmör*, HELMJÖLKSPULVER, emulgeringsmedel (E 322)), socker, sötat blåbärskross (2, 5 %) (blåbär, socker, solrosolja), salt. Kan innehålla spår av vete, råg, korn och soja. Saltinnehåll i färdig gröt 0, 1 %. * Rainforest Alliance-certifierad, ra.org
Kontaktuppgifter
SOK
PL 35 00088 S-RYHMÄ
Tillverkare
Helsingin Mylly Oy
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt och i rumstemperatur
Bruksanvisning
Häll påsens innehåll i en djup tallrik. Tillsätt ca 1,5 dl kokande vatten. Rör om och låt gröten svälla 1 minut.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 600 kJ / 385 kcal |
| Fett | 8,4 g |
| - varav mättat fett | 2,9 g |
| Kolhydrat | 60 g |
| - varav sockerarter | 14 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 9,3 g |
| Natrium | 0,4 g |

