Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Kotimaista snabbgröt i portionpåsar bärpaj 210 g (6x35g)
Alla Kotimaista produkterUngefär1,99 €
Vertailuhinta 9,48 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Kotimaista-snabbgröt med havreflingor, torkade bär och en nypa kardemumma. Portionspåsarna ger en läcker och fiberrik grötmåltid på en minut.…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
FULLKORNSHAVREFLINGOR, hackade torkade bär 4 % (svartvinbär, blåbär, lingon, socker, solrosolja), svartvinbärspulver 2 %, vanillinsocker, salt, kardemumma. Kan innehålla spår av vete, råg och korn. Havrens och bärens ursprung är Finland.
Kontaktuppgifter
SOK
PL 35 00088 S-RYHMÄ
Tillverkare
Helsingin Mylly Oy
Marknadsförare
SOK
PL 35 00088 S-RYHMÄ
EAN
6438574143306
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Tortt och i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Häll påsens innehåll i en djup tallrik. Tillsätt 1,5 dl kokande vatten. Rör om och låt gröten svälla 1 minut.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 517 kJ / 364 kcal |
| Fett | 5,7 g |
| - varav mättat fett | 1,1 g |
| Kolhydrat | 61 g |
| - varav sockerarter | 13 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 10 g |
| Natrium | 0,4 g |

