Laddar

Kotimaista grillbox av kyckling marinerat ca.1,9kg
Alla Kotimaista produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Kycklingklår, -ben och -vingbitar i marinad, tillsatt vatten. Laktosfri och glutenfri. Antibiotika har inte använts som läkemedel vid uppfödning av…
Tillverkningsland
Allergener
Senap
Ingredienser
kycklingkött (81 %), vatten, rybsolja, maltodekstrin, joderat salt, kryddor (bl.a. paprika, ingefära, vit- och svartpeppar, lök, vitlök, cayennepeppar), dextros, förtjockningsmedel (E 412, E 415), konserveringsmedel (E 202, E 211, E 262), surhetsreglerande medel (E 330), aromer (bl.a. chil)
Kontaktuppgifter
SOK
PL 35, 00088 S-ryhmä, Finland
https://s-kuluttajaneuvonta.fi
Tillverkare
Atria Suomi Oy
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Bruksanvisning
TILLAGNING Låt förpackningen stå i rumstemperatur ½ timme innan tillredning. Lägg kycklingbitarna på en plåt och stek i ugn i 175 grader i ca 55 min. Du kan även grilla bitarna tills de är genomstekta i ca 30–40 min beroende på deras storlek. Vänd då och då.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 764 kJ / 184 kcal |
| Fett | 13 g |
| - varav mättat fett | 3 g |
| Kolhydrat | 1,7 g |
| - varav sockerarter | 0,4 g |
| Protein | 14 g |
| Salt | 1,10 g |
| Kalcium | 14 mg |
| Kalium | 221 mg |
| Fosfor | 113 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


