Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Traditionell soppa av finsk regnbågslax, potatis och lök i buljong smaksatt med dill ock grädde.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Fiskar, Mjölk, Selleri
Ingredienser
Vatten, potatis, REGNBÅGSLAX 10 % (odlad i Finland), laktosfri GRÄDDE, majsstärkelse, salt med jod, dill, FISKbuljongpulver (salt, FISK, maltodextrin, arom, lök, rapsolja, SELLERI, purjolök, morotsextrakt, vitpeppar, lagerblad), lök, laktosfritt SMÖR, glukos, kryddpeppar. Regnbågslax kan innehålla fiskben.
Kontaktuppgifter
SOK
PL 35, 00088 S-ryhmä, Finland, https://s-kuluttajaneuvonta.fi
Tillverkare
Saarioinen Oy
EAN
6415712903459
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Bruksanvisning
UPPVÄRMNING: I mikro (800 W): Ta bort holken och locket. Värm under mikrokupan i 2 – 3 min.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 269 kJ / 64 kcal |
| Fett | 3,1 g |
| - varav mättat fett | 1,5 g |
| Kolhydrat | 6,1 g |
| - varav sockerarter | 0,4 g |
| Protein | 2,7 g |
| Salt | 0,67 g |
| Fiber | 0,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


