Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Kotimaista-köttpastej för lätt hunger eller för att serveras både till vardags och till fest. Laktosfri. Ca. 8 st. / förpackning.
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Korn, Mandlar, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL (inneh. mjölbehandlingsmedel (E300)), vatten, vegetabiliskt margarin (palmolja, vatten, rapsolja, salt, arom), malet svin- och nötkött 6 %, VETEKROSS, jäst, ÄGG (från frigående höns inomhus), socker, ris, KORNGRYN, salt, kryddor (bl.a. lök, kryddpeppar, vitlök, koriander), ärtprotein, joderat salt, potatismjöl och -fiber, dextros, emulgeringsmedel (E472e, E471), stabiliseringsmedel (E412), karamelliserat socker, aromer. Kan innehålla spår av mjölk, mandel och soja. Köttets och vetets ursprungsland är Finland.
Kontaktuppgifter
SOK
PL 35, 00088 S-ryhmä, Finland
https://s-kuluttajaneuvonta.fi
Tillverkare
Oy Lantmännen Unibake Ab Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
FÖRVARING: -18°C eller kallare. Upptinad produkt får inte frysas på nytt.
Bruksanvisning
Tillagning: Placera ut de frysta pastejerna på bakplåtspapper och grädda ca 15 min i 225 grader.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 153 kJ / 275 kcal |
| Fett | 11 g |
| - varav mättat fett | 4,3 g |
| Kolhydrat | 35 g |
| - varav sockerarter | 2,3 g |
| Protein | 7,3 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 3,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


