Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Kotimaista-plätt-och våffelmix är ett enkelt sätt att laga läckra plättar eller våfflor. Servera med sött eller salt fyllning.
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL , JÄSTBRÖDSVETEMJÖL, socker, laktosfattig MJÖLKPULVER, ÄGGVITEPULVER (från frigående höns inomhus), salt. Ursprungs av vete är Finland.
Kontaktuppgifter
SOK
PL 35 00088 S-RYHMÄ
Tillverkare
Helsingin Mylly Oy
Marknadsförare
SOK
PL 35 00088 S-RYHMÄ
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras tortt och i rumstemperatur.
Bruksanvisning
PLÄTTAR (ca 35 små eller 10 stora): 6 dl kallt vatten, 1 påse Kotimaista-plätt- och våffelmix. Mät upp vatten i en skål och vispa ner plätt- och våffelmixen. Låt smeten stå och svälla 5 min. Stek små eller stora plättar. Använd en flytande rybsoljeprodukt vid stekningen. Tips: smaksätt plättsmeten med kardemumma (ca 1 tsk) och servera med mjuk vaniljglass.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 515 kJ / 360 kcal |
| Fett | 1,9 g |
| - varav mättat fett | 0,4 g |
| Kolhydrat | 68 g |
| - varav sockerarter | 8,6 g |
| Protein | 14 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 4,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 1 g |


