Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Kotimaista Mjuka havrebrödbitar 480g 8 st
Alla Kotimaista produkterUngefär1,55 €
Vertailuhinta 3,23 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Mjuka havresnittbröd är ett fiberrikt fullkornshavrebröd för vardagens goda stunder eller som en del av en mångsidig måltid. Förpackningen innehåller…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
FULLKORNSHAVRE (flingor, mjöl), vatten, VETEMJÖL, HAVREKLI, jäst, FULLKORNSRÅGMJÖL, vegetabilisk olja (ryps, raps: i varierande portioner), joderat salt, psyllium, förtjockningsmedel (E 415), konserveringsmedel (E 200) och mjölbehandlingsmedel (E 300). Havre i produkten 58 % av spannmålsråvarorna. Fullkornshavre 51 % av spannmålsråvarorna.
Kontaktuppgifter
SOK
PL 35, 00088 S-ryhmä, Finland
https://s-kuluttajaneuvonta.fi
Tillverkare
Vaasan Oy
EAN
6438574358335
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras i rumstemperatur.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 026 kJ / 244 kcal |
| Fett | 4,3 g |
| - varav mättat fett | 0,6 g |
| Kolhydrat | 39 g |
| - varav sockerarter | 2,5 g |
| Protein | 9,1 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 6,2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

