Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Förgräddade djupfrysta Kotimaista-pizzabottnar. Förpackningen innehåller fyra ugnskalara pizzabottnar.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten
Ingredienser
VETEMJÖL (vete: Finland), vatten, rybsolja, stabiliseringsmedel (E 450), potatisstärkelse, jäsningsmedel (E 500), salt, jäst.
Kontaktuppgifter
SOK
PL 35, 00088 S-ryhmä, Finland
https://s-kuluttajaneuvonta.fi
Tillverkare
Porin Leipä Oy
EAN
6414893136304
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
FÖRVARING: -18°C eller kallare. Upptinad produkt får inte frysas på nytt.
Bruksanvisning
Pizzabottnarna är färdiga att fyllas utan upptining. Grädda de fyllda pizzorna i 250 grader i 7–10 min.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 185 kJ / 283 kcal |
| Fett | 5,8 g |
| - varav mättat fett | 0,6 g |
| Kolhydrat | 48 g |
| - varav sockerarter | 2,4 g |
| Protein | 9,1 g |
| Salt | 0,78 g |
| Fiber | 2,2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


