Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Proteinbar med skogsbär och överdrag med smak av mjölkchoklad. Med låg laktoshalt. Glutenfri. Fiberkälla. Högt proteininnehåll, 10 g protein /…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Nöt, Jordnöt, Sojabönor, Havre, Mandlar, Cashewnötter, Hasselnötter, Pekannöt
Ingredienser
Invertsirap, MJÖLKPROTEINER (mjölk: Finland), överdrag med smak av mjölkchoklad 11 % (socker, fullhärdat palmfett, SKUMMJÖLKPULVER, fettreducerat kakaopulver*, emulgeringsmedel (E 322, E 492), arom), glutenfritt FULKORNSHAVREMJÖL, kakaosmör*, SKUMMMJÖLKSPULVER, fuktighetsbevarande medel (E 422), torkade bär 3 % (blåbär och lingon) (Finland), löslig kostfiber (polydextros), rypsolja, inulin, emulgeringsmedel (E 322), aromer, salt, surhetsreglerande medel (E 300). *Rainforest Alliance-certifierad, ra.org. Kan innehålla spår av soja, jordnöt, mandel, hasselnöt, cashewnot och pekannöt.
Kontaktuppgifter
SOK
PL 35, 00088 S-ryhmä, Finland
https://s-kuluttajaneuvonta.fi
Tillverkare
Leader Foods Oy
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring torrt och i rumstemperatur.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 711 kJ / 407 kcal |
| Fett | 15 g |
| - varav mättat fett | 8,4 g |
| Kolhydrat | 41 g |
| - varav sockerarter | 31 g |
| Protein | 25 g |
| Salt | 0,33 g |
| Fiber | 5,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 1 g |

