Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Protein och kalcium behövs för att bibehålla normal benstomme. Vitamin D som tillsatts i mjölken bidrar till normalt upptag av kalcium i organismen.…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Laktos
Ingredienser
HELMJÖLK, vitamin D
Kontaktuppgifter
SOK
PL 35, 00088 S-ryhmä, Finland
https://s-kuluttajaneuvonta.fi
Tillverkare
Osuuskunta Maitokolmio
EAN
6415712506117
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras skyddad för ljus +0 – +6 °C. Mjölken står sig öppnad 3-4 dagar i kylskåp.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 270 kJ / 64 kcal |
| Fett | 3,5 g |
| - varav mättat fett | 2 g |
| Kolhydrat | 4,8 g |
| - varav sockerarter | 4,8 g |
| Protein | 3,2 g |
| Salt | 0,10 g |
| Kalcium | 120 mg |
| Vitamin B12 | 0,4 µg |
| Vitamin D | 1 µg |
| Vitamin D | 1 µg |
Plats i butiken
Plats i butiken
Butik: Prisma Kaari KannelmäkiHylla: Maito-osasto Prisma Kaari Kannelmäki butikens adress och öppettider
