Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Kuusamon Juusto Eränkävijä 10% riven ost 140 g
Alla Kuusamon Juusto produkterUngefär2,49 €
Vertailuhinta 17,79 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Kuusamon Juusto Eränkävijä 10 % riven är en lätt och aromatisk vardagsost vars smak inte påverkats av den låga fetthalten. Den är perfekt för…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Pastöriserad MJÖLK (ursprung: Finland), syrningskultur, salt, surhetsreglerande medel (kalciumklorid), konserveringsmedel (kaliumnitrat).
Kontaktuppgifter
Kuusamon Juusto Oy
Kitkantie 110, 93600 Kuusamo
EAN
6405020031777
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Hållbar i oöppnad förpackning vid +2 - +8 ⁰C minst till bäst före datumet.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 931 kJ / 222 kcal |
| Fett | 10 g |
| - varav mättat fett | 7 g |
| Kolhydrat | 0 g |
| - varav sockerarter | 0 g |
| Protein | 33 g |
| Salt | 1,10 g |
| Kalcium | 960 mg |
| Natrium | 0,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

