Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Kymppi Ekologisk Memma 550 g djupfryst, inget tillsatt socker
Alla Kymppi produkterUngefär3,58 €
Vertailuhinta 6,51 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Kymppi Ekologisk Memma tillverkas traditionellt genom att mälta finsk ekologisk råg och ekologisk rågmalt. Inget socker tillsätts i memman, utan…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Råg
Ingredienser
Vatten, ekoRÅGmjöl, ekoRÅGmalt, salt, ekopomeransskal.
Kontaktuppgifter
Kymppi-Maukkaat Oy
Ilomäentie 25 37800 AKAA
https://www.kymppi.fi
EAN
6420260810258
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Står sig vid -18 °C fram till angivet bäst före-datum. Står sig upptinad i +6 °C i ca 2 veckor. Får inte frysas ner igen efter upptining.
Bruksanvisning
Upptining i kylskåp i minst 24 timmar. Memmans smak och konsistens jämnas ut under upptiningen. Avnjuts traditionellt med mjölk, grädde eller vaniljsås.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 666 kJ / 160 kcal |
| Fett | 0,1 g |
| - varav mättat fett | 0,1 g |
| Kolhydrat | 28 g |
| - varav sockerarter | 2 g |
| Protein | 5 g |
| Salt | 0,40 g |
| Fiber | 8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


