Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Kymppi-Memma tillverkas traditionellt genom att mälta råg och rågmalt. Efter upptining färdig att användas, en fiberrik fullkornsprodukt som kan ätas…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Råg
Ingredienser
Vatten, RÅGmjöl, RÅGmalt, sirap, salt, pomeransskal, konserveringsmedel (E202).
Kontaktuppgifter
Kymppi-Maukkaat Oy
Ilomäentie 25 37800 AKAA
https://www.kymppi.fi
EAN
6420260810005
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Står sig vid -18 °C fram till angivet bäst före-datum. Står sig upptinad oöppnad under +6 °C i ca 3 veckor. Får inte frysas ner igen efter upptining.
Bruksanvisning
Upptining i kylskåp i minst 24 timmar. Memmans smak och konsistens jämnas ut under upptiningen. Avnjuts traditionellt med mjölk, grädde eller vaniljsås.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 687 kJ / 163 kcal |
| Fett | 0,8 g |
| - varav mättat fett | 0,1 g |
| Kolhydrat | 32 g |
| - varav sockerarter | 9 g |
| Protein | 3,7 g |
| Salt | 0,20 g |
| Fiber | 6,2 g |
| Natrium | 0,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


