Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Kymppi finska torkade ärter 500g
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
Ärt.
Kontaktuppgifter
Kymppi-Maukkaat Oy
Ilomäentie 25 37800 AKAA
https://www.kymppi.fi
EAN
6420260891103
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
I rumstemperatur
Bruksanvisning
Skölj och blötlägg ärterna med kallt vatten över natten, ta bort eventuella skräp. Koka ärterna i blötläggningsvattnet c.1 timme. Tillsätt tärnade köttbitar och finhackad lök och fortsätt att koka ännu cirka en timme. Späd med kokande vatten om soppan känns för tjock. Soppan är färdig när ärterna är mjuka. Smaka av soppan med salt och mejram. Om du tillsätter grönsaker t.ex. 2 morötter och en bit selleri och palsternacka i stället för kött gör du lätt en grönsaksärtsoppa. Tillsätt grönsakerna till soppan ½ timme före soppan är färdig. Den färdiga soppan kan smaksättas även med senap.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 025 kJ / 245 kcal |
| Fett | 1 g |
| - varav mättat fett | 0,1 g |
| Kolhydrat | 27 g |
| - varav sockerarter | 2,8 g |
| Protein | 19,4 g |
| Salt | 0,01 g |
| Fiber | 20 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

