Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den oförglömliga smaken i denna fylliga pastasås kommer från Lappis kallrökt regnbågslax, rökt över äkta al, och riktig grädde.
Tillverkningsland
Allergener
Skaldjur, Ägg, Fiskar, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Blötdjur, Vete
Ingredienser
Vatten, pasta (durumVETEmjöl), laktosfri GRÄDDE [stabiliseringsmedel (E407)], Kala-Lappi kallrökt REGNBÅGSLAX 12, 5% (salt), passerade tomater, paprika, lök, laktosfritt SMÖR, rödvinsvinäger, parmesanOST, vitlök, kejsarhummerfond [vatten, kejsarhummerextrakt (KRÄFTDJUR, FISK, BLÖTDJUR), aromer (FISK, KRÄFTDJUR), socker, ättika, stabiliseringsmedel (E415), MUSSELextrakt (BLÖTDJUR, KRÄFTDJUR, FISK), vitlökspulver, lökpulver, paprikaextrakt, kryddor], stärkelse, rypsolja, salt, socker, chilipeppar, svartpeppar. Kan innehålla spår av ägg.
Kontaktuppgifter
Kala-Lappi Oy
Kapteeninväylä 7, 70900 Toivala
info@kalalappi.fi, https://www.kalalappi.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring: <+6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 790 kJ / 190 kcal |
| Fett | 10,7 g |
| - varav mättat fett | 5,8 g |
| Kolhydrat | 16,3 g |
| - varav sockerarter | 2,1 g |
| Protein | 6,4 g |
| Salt | 0,92 g |
| Fiber | 1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


