Laddar

Information
Information
Lapin Lihas utsökta nyhet – Den mjukt krämiga rökta renköttssoppan är ett enkelt mellanmål för skogsutflykter, stugan eller vardagens hektiska…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Vatten, laktosfri vispgrädde (GRÄDDE, förtjockningsmedel (E407), modifierad majs- och potatisstärkelse, varmrökt rengryn 3% (renkött 75%, vatten, salt, stabiliseringsmedel (E450, E451), dextros, konserveringsmedel (E250)), kallrökt rengryn 3% (renkött 94%, salt, dextros, socker, antioxidant (E301), konserveringsmedel (E250, E252)), smältost 3% (OST, vatten, SMÖR, smältsalter (E452, E339, E331), salt, majsmaltodextrin, fond med oxsmak (vatten, salt, arom, socker, lök, stabiliseringsmedel (E415), kryddor), salt, fettpulver (palmolja, rapsolja, kaseinat), dextros (majs), kryddor (svartpeppar, timjan, lök, vitlök, lagerblad, bockhornsklöver), majsstärkelse, aromer, surhetsreglerande medel (E508), emulgeringsmedel (E450i)
Kontaktuppgifter
Lapin Liha Oy
Ahjotie 9, 96320 Rovaniemi
0400 255 200, https://lapinliha.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Oöppnad i rumstemperatur.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 324 kJ / 78 kcal |
| Fett | 5,2 g |
| - varav mättat fett | 3,3 g |
| Kolhydrat | 5,4 g |
| - varav sockerarter | 0,8 g |
| Protein | 2,2 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 0,3 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


