Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Leipomo Rosten Surmjölksemla 5st 325g
Alla Leipomo Rosten produkterUngefär3,15 €
Vertailuhinta 9,69 €/kg
Information
Information
Ett sött, rikt och fiberrikt klassiskt mörkt semla.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
VETEmjöl (Finland), VETEjästsbrödsmjöl, SURMJÖLK12 %, fullkornVETEmjöl, vatten, sirap, socker, ÄGG, VETEgluten, jäst, laktosfri margarin (vegetabilisk olja (raps), vatten, salt, arom), joderat salt, emulgeringsmedel E472e, MJÖLKpulver, fänkål och VETEmaltmjöl.
Kontaktuppgifter
Leipomo Rosten Oy
Voimakatu 3, 20520 Turku
Tillverkare
Porin Leipä Oy
Karjalankatu 8. 28130, Pori, Finland
EAN
6409770015131
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 168 kJ / 276 kcal |
| Fett | 2,7 g |
| - varav mättat fett | 0,4 g |
| Kolhydrat | 51 g |
| - varav sockerarter | 11 g |
| Protein | 9,8 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 4,3 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0,9 g |

