Laddar

Leipomo Salonen Ohratupla 2/210 g kornbröd, färdigskuret
Alla Leipomo Salonen produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Ohratupla har, som namnet antyder, dubbelt så mycket att njuta av. Det stora kornbrödet innehåller 51 % korn och passar tack vare sin storlek till…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Sesamfrön, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Senap, Korn, Vete
Ingredienser
KORN 34 % (pressad fullkorn, malt), VETEmjöl, vatten, VETEgluten, sirap, psylliumfiber, jäst, joderat salt, förjäst VETEmjöl, emulgeringsmedel (E481, E471), startkultur, mjölbehandlingsmedel (E300). 51 % av spannmålet är fullkornskorn.
Kontaktuppgifter
Leipomo Salonen Oy
Leipomo Salonen Oy, Vähäheikkiläntie 59, 20810 Turku
https://www.leipomosalonen.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och i rumstemperatur
Bruksanvisning
Den gynnsamma effekten uppnås genom att konsumera 3 g betaglukaner från havre, korn, eller en blandning av dessa dagligen. Ett Ohratupla-bröd (105 g) innehåller 1,5 g betaglukan. Du kan få 3 g betaglukan genom att äta två Ohratupla-bröd (totalt 210 g).
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 109 kJ / 265 kcal |
| Fett | 1,5 g |
| - varav mättat fett | 0,4 g |
| Kolhydrat | 49,1 g |
| - varav sockerarter | 3,3 g |
| Protein | 10,1 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 5,7 g |
| Betaglukaani | 1,4 g |

