Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Leipomo Salonen Ruireikäleipä 330 g rågbröd, färdigskuret
Alla Leipomo Salonen produkterUngefär1,69 €
Vertailuhinta 5,12 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Ruisreikäleipä är ett traditionellt rågbröd med en genuin smak av fullkornsråg. Huvudingrediensen i detta fiberrika bröd är finsk råg, och det…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
FullkornsRÅGmjöl 73%, vatten, joderat salt. 100 % av spannmålet är fullkornsråg. Kan innehålla spår av mjölk, ägg och andra spannmålsprodukter.
Kontaktuppgifter
Leipomo Salonen Oy
Leipomo Salonen Oy, Vähäheikkiläntie 59, 20810 Turku
https://www.leipomosalonen.fi
EAN
6405506002116
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och i rumstemperatur.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 033 kJ / 247 kcal |
| Fett | 1,8 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 44,2 g |
| - varav sockerarter | 1 g |
| Protein | 7,8 g |
| Salt | 1,20 g |
| Fiber | 10,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |
